Topuklu ayakkabı kadınları neden daha çekici gösteriyor?

Estrogenolit Hap

Kadınların başlarken zorlandığı, başladıktan sonra bırakamadığı, ömrü boyunca belki de küçük bir servet yatırdığı en zararlı alışkanlıklardan biri topuklu ayakkabı.

Kıyafet konusunda biraz rahatıma düşkün olduğum için şimdiye kadar topuklu ayakkabıyı yalnızca özel günlerde kullansam da, artık git gide günlük hayatımda da yer vermeye başladım. Günlük kullanım için biraz daha alçak topukları tercih ederek rahat ediyorum. Gece dışarı çıkarken şıklık daha ön planda olduğu için topuk boyunu biraz daha yükseltiyorum. Tabii topuk ne kadar yüksekse, çekilen acı da bir o kadar fazla oluyor. Gecenin sonunda “bir daha asla” diye kendi kendime söz versem de, bir sonraki çıkışımda yine gidip en yüksek topukluyu giyiyor, aynı acıyla ve şişmiş ayaklarla geceyi noktalıyorum. Daha çekici görünmek, daha seksi hissetmek için incecik iki çubuğun üstünde saatlerce durmaya çalışıyorum.

Herkes neden topuklu ayakkabı giymiş bir kadını daha çekici bulur? Topuklu ayakkabıyı ilk, kim niye giymiş? Erkekler neden topuklu ayakkabı giymiyor? Topuklu ayakkabı nasıl feminenliğin ve çekiciliğin simgesi olmayı başarmış?

Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap

Eğer kadınlar daha çekici olduklarını düşünerek yüzyıllardan beri incecik çubukların üstünde gezmeye çalışıyorsa, diğer rakiplerinden sıyrılmak için topuklu ayakkabılarıyla yarışıyorsa vardır bunun da evrimsel bir açıklaması dedim ve küçük çaplı bir araştırma yaptım.

Topuklu ayakkabının yürüyüş üzerindeki etkisi

İngiltere’de bulunan Portsmouth Üniversitesi Psikoloji araştırmacıları Paul MorrisJenny WhiteEdward Morrison ve Kayleigh Fisher, yayınladıkları makalede kadınların neden topuklu ayakkabı tercih ettiğine evrimsel bir açıklama getirme amacı taşımışlar. Araştırmacılara göre kadınların ve erkelerin anatomik özelliklerinin farklı olmasının doğal bir sonucu olarak, iki cinsin yürüyüşü de birbirinden farklı. Topuklu ayakkabının buradaki işlevi ise basitçe, kadının daha kadınsı yürümesini sağlaması.

Estrogenolit Hap

Merve Estrogenolit

http://www.estrogenolit.net

View more posts from this author

Bir cevap yazın