Sevgililer Günü Cinsellik Rehberi

Bütün bu bilgiler ışığında Prof. Dr. Halim Hattat, Sevgililer Günü için bir rehber önerisinde bulunuyor:

1.Duygusallığa odaklanın: Güzel bir söz, bir öpücük, bir kucaklama eşinize iyi duygular beslediğinizi göstermenin güzel yollarıdır. Ufak dokunuşların her zaman cinsel beraberlikle sonuçlanması gerekmez. Pek çok çift cinsel sorunlarının duygusal yaşamlarını da olumsuz etkilediğini fark eder. Bu nedenle eşinizle duygusallığınızı yaşamaya odaklanın.

2.Kendinize özen gösterin: Özellikle birlikteliğin ilk başladığı günlerde kendinize, giysilerinize, kişisel hijyen ve güzelliğinize özen göstermeniz, hem kendinize olan güveninizi artıracak hem de partnerinizin hoşuna gidecektir.

3.Ön sevişmeyi geçiştirmeyin: Cinsel uyarılma, orgazm süreçlerinde özellikle kadınlar için gerekli bir süre olduğunu unutmayın.

4.Kendinize zaman tanıyın: Sizi hem fiziksel hem de psikolojik ve duygusal olarak etkileyen cinsel problemlerinizin olumsuz etkilerinden kurtulmak için kendinize zaman tanıyın. Duygusallık, sabır ve anlayışla hem partneriniz hem de siz bir süre sonra cinselliğinizin ve ilişkinizin heyecanına kavuştuğunu fark edeceksiniz.

5.Birlikte eğlenin: Çift olarak eğlenebileceğiniz aktiviteleri ve hobileri araştırın. Dans etmek, yüzmek, tenis oynamak, fotoğraf çekmek, tiyatro sinemaya gitmek veya hoşlandığınız başka bir aktiviteyi birlikte yapmak ilişkinizi kuvvetlendirecek ve iletişim yeteneğinizi geliştirecektir.

6.Yatak odanızı keyifli hale getirin: Yumuşak bir ışık, rahat bir yatak, sevdiğiniz bir müzik, mumlar, taze çiçekler… Bu gibi dokunuşlarla yatak odanızı sevdiğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz ve cinsel isteğinizi uyandıracak bir mekâna dönüştürmeniz cinselliğinizi olumlu etkileyecektir.

7.Onu sevindirin: Bir demet çiçek, bir dergi veya küçük bir not ile partnerinizi sevindirmeye, ona küçük sürprizler hazırlamaya vakit ayırın.

8.Neyi sevdiğinizi keşfedin: Cinsellikte nelerden hoşlandığınızı, partnerinizden beklentinizi, size eğlenceli ve keyifli gelen hareketleri, fantezileri, ortamları gözden geçirin. Önce kendi cinselliğinizi keşfedin, sonra bunları partnerinizle paylaşın.

9.Partnerinize kulak verin: Cinsel problemleriniz sizi etkilediği kadar partnerinizi de etkiler. Ondan gelen cinsel talepleri reddettiğinizde, karşılayamadığınızda, kendi problemleriniz nedeniyle stresli, öfkeli, endişeli olduğunuz zamanlarda onun da kırılabileceğini, üzülüp sinirlenebileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle konuşulması gereken olumsuz hisleri açığa çıkarmasında ona yardım olmalısınız. İletişim cinsel sorunların aşılmasında en önemli noktadır. Ona kendini anlatması için bir fırsat vermelisiniz.

10.Cinsel sorunları alınyazısı kabul etmeyin: Her türlü cinsel sorununuzun bir tedavisi olduğunu unutmayın. Önemli olan zamanında doktorunuza başvurmanızdır.

Sevda Evci

http://www.ladyera.com.tr

View more posts from this author

Bir cevap yazın