Seçkin ve Eğitimli Seks İşçileri

21’inci yüzyılı girerken seks bedel partneri hizmetini kullanan cinsel terapi çok etkili bir tedavi yöntemi olarak dikkat çekmeye ve popüler olmaya devam ediyor. Sınırlı ve sorumlu seks işçileri veya “seçkin ve eğitimli seks işçileri” olarak bilinen seks bedel partnerleri ülkemizde faaliyet göstermese bile, kamuoyunun dikkatini çekiyor ve tartışma yaratıyor. Seks bedel partnerleri cinsel, fiziksel ve duygusal deneyimlerini artırmak isteyen müşterilerine hizmet veren “profesyonel ve eğitimli seks partnerleri” olarak biliniyor.

Yurt dışında bazı ülkelerde tekli cinsel terapi sürecinin belirli bir evresinden itibaren yeni cinsel davranış biçimlerini denemeleri ve öğrenmeleri için danışanlara, cinsel terapistleri tarafından cinsel terapi adımları çerçevesinde seks bedel partnerleri önerilebiliyor. Cinsel işlev bozukluğu olan bireylerin bir kısmının eşleri ya da partnerleri olmadığı göz önünde bulundurulduğunda; “aşk oyunları” adı verilen ev ödevlerinin başarılı biçimde yürütebilmesi amacıyla tedavi sürecine eşlik eden, başka bir deyişle kiralanan partnerlere “seks bedel partneri” veya “surrogate partner” adı veriliyor. Özel bir eğitim alan seks bedel partnerleri halen, Amerika, Avustralya ve İsrail başta olmak üzere pek çok ülkede düzenli partneri olmayan kişilere yardımcı olmak üzere tercih ediliyor.

 

1970’LERDE BAŞLADI…

Partneri olan bireylerde uygulanan cinsel terapi tekniklerinin, partneri olmayanlara göre daha başarılı sonuçlar oluşturduğunu gören William Masters ve Virginia Johnson, araştırma enstitüsünde seks bedel partnerlerinin eğitimine başladı, daha çok erkekler için bu partnerleri kullandı, 1960’larda çok dikkat çekti ve oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak piyasaya sundu. Bu çalışma ile seks bedel partnerleri müşterilerine, samimi ve mahrem bir ortamda (ideal ortam), cinsel eğitim, sosyal beceri eğitimi, gevşeme ve nefes eğitimi, öz-farkındalık eğitimi verdi, duygusal desteksağladı, cinsel sorunlarla ve duygusallıkla başa çıkma becerileri konusunda danışmanlık ve seks koçluğu yaptı, müşterilerinin deneyimsizliklerini giderdinegatif beden imgesi yerine pozitif beden imgesi yaratmalarına yardımcı oldu, iyi bir rol modeli oldu.

 

GENİŞ BİR YELPAZEDE HİZMET SUNUYORLAR…

Seks bedel partnerleri müşterilerine geniş bir yelpazede hizmet sunuyor. Cinsel açıdan deneyimsiz kişiler, cinsel yakınlık becerilerini geliştirmek isteyen herkes veya cinsel işlev sorunları yaşayan kişiler erkek veya kadın seks bedel partneri tutabiliyor. Bir erkek yaşadığı sertleşme sorunu ya da erken boşalma için bir kadın seks bedel partneri isteyebiliyor. Aynı şekilde, boşalma veya orgazm olma zorluğu çeken bir kadın, bu konuda tecrübeli bir erkek seks bedel partneri isteyebiliyor.

 

ULUSLARARASI PROFESYONEL SEKS BEDEL PARTNERLERİ DERNEĞİ…

Cinsel terapistler etik nedenlerden dolayı cinsel faaliyetler için uygun değil… Danışanlar bununla ilgili arzular dile getirse veya işaretler gönderse de bir cinsel terapistin, danışanıyla erotik veya cinsel bir ilişkiye girmesi cezai işleme tabi ve cinsel terapi alanında mesleki bir hata… Çünkü cinsel terapideki cinsel tacizlerden daima cinsel terapist sorumlu… Cinsel terapide gerçekten etik olabilmek, cinsel terapistin duygularını ketleyebilmesi ve her şeyden önce danışanlarına zarar vermemesi anlayışı temel bir yaklaşım olmalı… Ancak giderek büyüyen bir uygulama haline gelen“seks bedel partneri tedavisi” karmaşık hukuki, ahlaki, etik, mesleki ve klinik etkileri ile büyük bir tartışmanın da yaşanmasına yol açıyor. Bugün, seks bedel partnerlerinin Uluslararası Profesyonel Seks Bedel Partnerleri Derneği (www.surrogatetherapy.org) (IPSA) adı altında Los Angeles’ta kendi organizasyonları var… IPSA, kayıtlı ve sertifikalı seks bedel partnerlerinin bağlı oldukları bir birlik olup, amacı verilen hizmetin profesyonel biçimde yürütülmesini sağlamak… Ancak çalışan tüm seks bedel partnerleri kayıtlı ve eğitimli değil… Günümüzde resmi olarak artık istifade edilmeyen seks bedel partneri uygulaması oldukça problemli bir olgu olarak reddediliyor.

Sevda Evci

http://www.ladyera.com.tr

View more posts from this author

Bir cevap yazın