P NOKTASI

Ruh ve beden sağlığının en önemli olgularından biri olan cinsellin keşfi dur durak bilmiyor…

Kadınların boşalmalarını kolaylaştırmak ve daha fazla haz almalarını sağlamak için yapılan araştırmalar en sonunda meyvesini vermiş gibi gözüküyor. Kadınlarda cinsel haz almayı sağlayan ve boşalmalarını kolaylaştıran klitoris ve G noktasına ek olarak yeni bir haz noktası keşfedildi. Vajina ile anüs arasında kalan ve birçok sinir ucunun kesiştiği yere “P noktası” adı veriliyor. Cinsellik; rahatlamış ve gevşemiş bir halde, sevişmenin ve dokunmanın verdiği hazza odaklanarak, haz alıp haz verebilme, ruhu ve bedeni paylaşabilme, ne olursa olsun bir şekilde boşalabilme bilim ve sanatı olduğuna göre, dünyadaki en güzel ve en özel alışveriş de olmalı… Çiftler bu alışverişi nasıl gerçekleştiriyor? Elbette ki, zevk almak istedikleri ölçüde zevk vererek! Öyleyse çiftlerin daha çok zevk almalarının önünü açacak olan P noktasını keşfe çıkmaları gerekiyor.

BOŞALMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR

Vajina girişinin sonundaki bölgeden başlayarak anüse gelmeden son bulan bölgeye “perine” adı veriliyor. Perine bölgesinde bulunan P noktası kadınların boşalmalarını kolaylaştırıyor. Dolayısıyla, bu noktaya doğru bir şekilde yapılan basınç hazzın doruğuna taşınmasına yardımcı olabiliyor. Özellikle cinsel birleşme sırasında P noktasının uyarılması psikolojik bir uyarıcı görevi görüyor. Cinsel ilişkide P noktasının uyarılması için her pozisyon uygun olmakla birlikte, Jokey pozisyonu (kadının üstte, erkeğin altta olduğu pozisyon) ve Misyoner pozisyonu (kadının sırtüstü yattığı, erkeğin üstte olduğu pozisyon) doğru seçim olabiliyor. Erkekler genellikle görsel ve işitsel eğilimli, kadınlarsa daha çok dokunsal ve işitsel eğilimli oluyorlar. Bu nedenle P noktası uyarılırken kadının kulağına güzel şeyler fısıldanması alınan hazzı arttırabiliyor.

P NOKTASI KEŞFEDİLMEYE AÇIK

P noktasına yapılan hafif bir masaj, sevişmeye renk katmaya ve boşalmanın hazzını doruklara taşımaya yardımcı olabiliyor. Bu nedenle “P noktasının keşfi erkeklerin işini kolaylaştırdı!” desek, eminim yanılmış olmayız… Kadın vajinasının içinde bulunan G noktasının yerini bulmak, klitorise doğru ve ritmik hareketlerle dokunmak profesyonellik istiyor. Cinsel birleşme sırasında heyecandan dokunuşlarının şiddetine pek hâkim olamayan erkekler için P noktasına dokunmak daha kolay bir deneyim… Çünkü P noktasının uyarılması kolay, hazzı büyük… Keşfedilmeye açık bakir topraklar gibi… Çiftin seks yaparken “Acaba neresiydi?” diye düşünüp dikkatini dağıtmasına neden olabilecek bir durum da yok!

SORU VE YANITLAR

Henüz karı koca olamadık

30 yaşında yeni evli bir kadınım. İlk cinsel ilişkimi eşimle yaşamaya çalıştım ama olmadı. Çünkü eşimle cinsellik yaşamaya başladığım o dakikadan itibaren vajinal kasılma oluyor ve cinsel birleşme yaşayamıyoruz. Fakat vajinismus rahatsızlığının belirtilerinde görülen aile baskısı, cinsel travma da yok. Bana ne yapmamı önerirsiniz?


Seks yapma korkusu olarak bilinen vajinismusun onlarca farklı nedeni var. Bu nedenle, her kadın için farklı bir nedeni olabilir. İlk gece korkusu, bekâreti kaybetme endişesi, kızlık zarının kanayacağından, yırtılacağından, çok acı çekeceğinden korkma ve cinsel bilgisizlik vajinismusun temel nedenlerindendir. Cinselliğe bakış açınızı, cinsel birleşmenin sizde nasıl bir duygu uyandırdığını, vajina ve penis hakkındaki düşüncelerinizi sorgulayın ve cinsel eğitim videoları izleyin. Vajinismusun cinsel terapi ile yüzde yüz tedavisi var, rahat olun. Tedavi için vakit geçirmeden bir cinsel terapiste başvurmanızı önerebilirim.

Zevk alamıyorum

Eşimle yaklaşık olarak 6 ay evvel evlendik ve düzenli bir cinsel hayatımız var. Cinselliği seviyorum ve yeterince istekli olduğumu düşünüyorum fakat bir türlü cinsellikten zevk alamıyorum. Sizce benim cinsel sorunlarım mı var?

Yeni evli çiftler arasında cinsel uyumun sağlanması zaman alır. Bu süreçte eşinizle yakın iletişim kurmanız, birbirinizle cinsellik konusunu açıkça konuşabilmeniz, birbirinizin nelerden zevk aldığını keşfedebilmek için ön sevişmeye önem vermeniz gereklidir. Mutlu olmak ve cinsellikten zevk almak her iki tarafın da hakkıdır. Cinsellikten zevk almak zamanla öğrenilebilir. Bu nedenle endişelenmeyin. Zevk alamamanızın nedeni bilgisizlik, deneyimsizlik, utanma olabileceği gibi, psikolojik nedenler de olabilir. Öncelikle kendinizi sevin, ilişkiden zevk almayı hak ettiğinize inanın, cinsellikle ilgili ne hissediyorsunuz, ne düşünüyorsunuz bunları sorgulayın ve eşinize paylaşın. Kendinize ve eşinize biraz zaman verin, bu süre içinde kendi isteklerinizi de ona açıkça anlatın.

GÜNÜN SÖZÜ

Her engel bir fırsattır anlayana. Önünüzde duran bir taş size engel de olabilir, yükselebilmeniz için bir basamak da. Bu nedenle mücadele edin ve gerisini zamana bırakın.

Sevda Evci

http://www.ladyera.com.tr

View more posts from this author

Bir cevap yazın