Orgazm olamama nedenleri nelerdir?

Günümüzde cinsellik eskiye kıyasla daha rahat konuşulsa da bu konudaki tabular hala çok fazla. Bunlardan biri de orgazm. Peki bazı kadınlar neden hiç orgazm olamıyor?

Günümüz toplumunda kadın cinselliği artık rahatça konuşulsa bile bu konu hakkında hala çok fazla tabu bulunmakta. En çok göze çarpan konulardan biri ise kadınlarda orgazm. Kadınlar, çok nadir olarak vücut anatomilerinin detayları hakkında düşünür ve yaşadıkları sıkıntıları düzeltmeye çalışırlar. Peki orgazm olmak için en iyi yol nedir? Ne sıklıkta orgazm olmalıyım?  Tutkulu bir cinsel ilişki sırasında olabilir miyim? Peki neden hiç olmadım? –bu tarz soruları arkadaş grupları arasında duymaya alışkınızdır. 25 yıllık meslek tecrübesi olan ABD’li Doktor Sherry A Ross yazdığı vajina hakkında bir rehber niteliği taşıyan kitabıyla (Sheloji kitabı: Kadın Sağlığı Rehberi) insanları eğitmeyi hedefliyor. Kitabının önsözünde “Kadın vajinası hakkında doktor ofisi ve yatak odası dışında konuşmak hala büyük bir tabu” diye belirten Dr. Sherry, kitabında bir bölümü tamamıyla kadın orgazmına ayrmış. Independent Gazetesi ise jinekolog ve doğum uzmanı olan Shery’e kadın orgazmı hakkında az konuşulan şeyleri sormuş.

Bazı kadınlar neden hiç orgazm olmaz?

Sekse, cinselliğe ve cinsiyete bakış açısı kültürden kültüre farklılık gösterir. Cinsellikle ilgili belirli tabular ve düşünceler kadınların haz almasını çok az olarak hesaba katarak nesilden nesile aktarılır. Bazı kadınlar için seksten zevk almak imkansız olmasa da zordur. Araştırmalara göre kadınların yüzde 43’ü seksten zevk almanın zor olduğunu, yüzde 12’si de bu zorluğu kişisel endişelerine dayandırdığını belirtiyor. Ne yazık ki cinsel problemler yaş ilerledikçe artıyor. Kadınlarda bu artış 45-64 yaş arasında zirveye ulaşıyor. Cinsel problem yaşayan kadınlar için çoğu zaman tedavi olanağı oluyor. İşte bu yüzden kadınların düşüncelerini ve endişelerini bir sağlık uzmanıyla paylaşması çok önemli.

Ne yazık ki yatak odalarında “cinsiyet ayrımcılığı” üzerine göz ardı edilemez bir tarih var. Kadınlar yıllardır konu cinsel işlev bozukluğuna geldiğinde göz ardı edilmiş. Yani kısaca şunu söylersek anlayacaksınız: Erkeklerde ereksiyon bozukluğu için onaylanmış ilaç sayısı 26 iken kadınlarda ilaç sayısı 0. Açıkça şu söylenebilir ki kadınların doğum dışındaki cinsel konular hakkındaki endişelerine çok ama çok az dikkat edilmiş.

Peki kaç kadın hiç orgazm olmuyor?

25 yıl boyunca 30, 40 ve 50 yaş gruplarından hayatı boyunca hiç orgazm olmamış birçok kadınla tanıştım. Aslında hiç orgazm olmamış kadınların oranı genel olarak göz önüne alındığında yüzde 10-20 arasında. Seksle ilgili konular sağlık uzmanlarıyla bile yeteri kadar konuşulmamakta. Hadi gelin bunu dile dökerek başlayalım, kadınların yüzde 65’i vajina kelimesini ağzına almaktan bile utanıyor ve yüzde 45’i vajinası hakkında kimseyle konuşmamış –evet doktoruyla bile. Bazı hastalar seks yaparken acı çektiklerini, seks yapmadıklarını veya sekten zevk almadıklarını söylüyor. Benim sorum ise şu oluyor: “İlişkinizde problemler mi yaşıyorsunuz?”, “Partnerinizden hoşnut musunuz?”, “Orgazm olabiliyor musunuz?”, “Mastürbasyon yapıyor musunuz?”. Bu açık uçlu sorular orgazm olamamak da dahil olmak üzere birçok cinsel işlev bozukluğunu ortaya çıkarıyor. Ve bir kadın hiç orgazm olmadığını itiraf ettiğindeyse büyük bir utanç yaşanıyor.

Orgazm olamamak normal mi?

Orgazm olamamak kadının kendi anatomisini bilmemesinden kaynaklanabilmekle beraber aslında bir hastalık da olmayabilir. 16-25 yaş arasında yapılan bir araştırmada kadınların yarısı tıbbi diyagramlarda vajina kısmını bulamamış. Üniversiteli kadınlar arasında yapılan bir testte de kadınların üçte birinden fazlası klitorisi bulamamış. Yani eğer neyin ne olduğunu bulamıyorsanız, nasıl zevk alabilirsiniz ki? Kadınlar, öncelikli olarak onlara neyin zevk verdiğini anlamak için klitorislerinin nerde olduğunu bulmalı ve onu nasıl uyaracağını öğrenmeli. Mastürbasyon bir yetenektir. Aynı yürümek, koşmak, şarkı söylemek veya diş fırçalamak gibi öğrenilmelidir.

Orgazm olamamak nedir ve bunu nasıl sınıflandırırsınız?

Orgazm olamamak kadın cinsel bozukluğu kategorisi altına giriyor ve bu kategori altında 5 sorun var: Düşük libido, hipoaktif cinsel istek bozukluğu, ağrılı cinsel ilişki, cinsel uyarılma bozukluğu, seksten hoşlanmama ve orgazm olamama. Hipoaktif cinsel istek bozukluğu kadınlar arasında en yaygın olan cinsel istek bozukluğudur ve cinsel istekten tamamen yoksun olmaktan kaynaklanır. 16 milyon kadın bu durumdan mağdurken, kadınlarda cinsel istek konusu erkeklerden daha karışık olduğundan bu konuya sebep olan faktörler değişiklik gösterebilir. Günlük olarak yaşanan iş, para ve çocuk stresi ve buna ek olarak düşük enerji, kadınlarda düşük libidoya neden olan faktörlerden sayılabilir. Diğer sebepler ise depresyon, anksiyete, mahremiyetin olmaması, bazı ilaçların yan etkileri, endometriozis veya artrit gibi sağlık durumları, menopoz semptomları veya çocuklukta yaşanılan cinsel taciz olabilir. Vajina ve klitorisinizin sorumluluğu size ait. İlk ve en önemli olarak vücudunuzun bölümlerini çok iyi bir şekilde öğrenmelisiniz. Cinsel tepkilerinizi anlamak önemli bir sağlık becerisidir. Bu yetenekte uzmanlaşmayı bir öncelik haline getirmelisiniz.

 

Sexting nedir?

 

Sevgililerin yeni iletişim şekli olan seksting hakkında neler biliyorsunuz? İşte son günlerde çiftlerin yeni gözdesi: Sexting yani erotik mesajlaşma…

Sex ve texting kelimelerinin bir araya gelmesiyle türeyen sexting, özellikle liseli gençlerin cep telefonlarından birbirlerine yolladıkları erotik fotoğraflarla popüler olup, şimdilerde ise tüm çiftlerin yeni gözdesi haline gelmiş durumda.

Sadece çıplak fotoğraf göndermekle ya da erotik mesajlar atmakla iş çözülmüyor. Estetiği kaybetmeden kusursuz, ateşli ve tahrik edici sexting mesajların da bir kuralı var.

Erotik mesajlaşmanın da kuralları var! İşte ateşli mesajlar atarken dikkat etmeniz gerekenler…

  • Öncelikle kendiniz için “gerçekten” uygun bir ortam hazırlayın. Yarıda kalmış bir fanteziden hiç kimse hoşlanmaz değil mi?
  • Telefonda yan yana halinizden daha rahat olacağınız kesin. Teknolojinin nimetlerinden faydalanın ve onunla ilgili tüm fantezilerinizi yazmaktan çekinmeyin.
  • İlk adım olarak hemen fotoğraf ile başlamayın! Önce seksi ve tahrik edici mesajlarla ortamı ısıtın ve aklını başından alın.
  • Her şeyi tek mesajda yazmayın. Adım adım tepkisini ölçerek ilerleyin ve aldığınız cevaba göre adımınızı atın.
  • Mesajlarınızı çok uzun tutmayın! Unutmayın, siz uzun uzun yazarken o çoktan uyumuş ya da dikkatini dağıtacak başka şeylere yönelmiş olabilir. Kısa ve seksi mesajlar atmaya özen gösterin.
  • Farzedin ki sevgiliniz yanınızda… Onunla ilgili hayallerinize sınır koymayın ve seksi olmaktan çekinmeyin.
  • Orada yazdığınız her şeyi sevgilinizle uygulayacaksınız diye bir şey yok. Bunun sadece eğlenceli bir fantezi oyunu olduğunu unutmayın.
  • Güvenmediğiniz herhangi bir durum varsa, ileride sansasyon kraliçesi olmak istemiyorsanız ne olursa olsun fotoğraflarınızı göndermeyin.
  • Göndermeye karar verdiğiniz an ise, ufak bir uyarı mesajı ile önleminizi alın. Kalabalık bir ortamda olan sevgilinizin telefonunda aniden belirmek istemezsiniz değil mi?
  • Mesajlaşma sonrası telefonunuzdaki fotoğraf ve mesajları silmeyi unutmayın. Bir yakınınızın bu duruma şahit olması hiç de hoş olmaz.

Sevda Evci

http://www.ladyera.com.tr

View more posts from this author

Bir cevap yazın