Cinselliğin merkezi klitoris

Klitoris nedir?

Klitoris kelimesinin kökeni, Yunanca ‘küçük tepe’ anlamındaki kleitoris kelimesinden gelir. Klitoris, üzerinde ve yanlarında dudaklarla çevrilidir. Penisin kadındaki karşılığıdır, ama penisten farkı idrar deliği olmaması ve boşalmayla ilgisinin bulunmamasıdır. Hemen altında idrar deliği, onun altında da vajina girişi yer alır.

Kiltoris, cinsel haz almaya yarar. Klitoris, ortalama 8 bin civarında sinir içerir. Klitorisin boyutları bedenden bedene değişebilir. Rakamlarla ifade edilecek olursa, klitorisin boyutları 4-8 santim arasında değişir. Klitoris büyüdükçe içerdiği sinir de artar, ancak bu büyük klitorisin daha iyi orgazm sağlayacağı anlamına gelmez. Araştırmalar klitorisin boyu ile orgazm arasında bir ilişki kurabilmiş değil. Klitorisin büyüklüğü erkeklik hormonu ile ilgilidir ve hormon tedavisi sebebiyle klitoris büyümüş olabilir.

Klitoris de tıpkı penis gibi uyarıldığında içi kan dolar, sertleşir ve büyür. Dışarıdan bakıldığında bu değişim gözle görülebilir. Dokunulduğunda uyarılır, bu uyarı beyne ulaştırılır ve burada hazza dönüşür.

 

Peki G noktası ile klitoris arasında nasıl bir ilişki var?

G noktası vajina girişinden 4-5 santim kadar içeride yer alır. Burası klitorisin sinir uçlarının nihayetlendiği noktaya tekabül eder ve penis buraya uygun basınçla ulaştığında ve bir süre kaldığında orgazm kaçınılmazdır.

Klitoris nasıl uyarılır?

Gerçekte kadınların en hassas bölgesi olan, boşalma ve orgazm oluşumunda merkezi öneme sahip çok önemli bir anatomik yapı olan klitoris hakkında çok konuşulmadığı için, çok az bilgi sahibi olunabiliyor. Cinsel konularda halkımızı bilgilendirmeyi ve cinsel sorunlara çözüm üretmeyi amaçlayan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (Cised) cinsel terapistleri, klitorisle ilgili çok çarpıcı bir basın açıklaması yaptı.

İşte başlıklar:

Klitoris, kadınların en hassas bölgesidir…

Sanılanın ve bilinenin aksine kadınların asıl cinsel organları vajinaları değil, klitorisleridir. Klitoris erkeklerdeki penisin kadınlardaki karşılığıdır. Klitoris kadınların en hassas bölgesidir. Damar ve sinirlerden oldukça zengin bir yapıdır. Yaklaşık 8000 sinir lifi bulunur. Bu lif yoğunluğu peniste bulunanın yaklaşık iki katıdır. Vücudun başka hiçbir bölgesinde bu kadar yoğun sinir lifi yoktur. Ancak kadınların çoğu cinsel organlarının yapısını bilmiyor. Çünkü ülkemizde cinsel eğitim verilmiyor. Bu da ileride cinsel sorunların yaşanmasına yol açabiliyor.

Kadınlarda en sık gördüğümüz cinsel sorunların başında boşalma ve orgazm sorunları geliyor. Aslında kadınlar kendi bedenlerini tanımadıkları, nelerden hoşlandıklarını bilmedikleri için partnerlerini de yönlendiremiyorlar ve bu yüzden de boşalamıyorlar.

Oysaki klitoris kadınların orgazm olabilmesi için çok önemlidir. Kadınların boşalması ve orgazmı büyük ölçüde klitorisin uyarılması ile gerçekleşebiliyor. Erkekler de cinsel ilişki sırasında partnerlerini mutlu etmeye, cinsel performanslarına ve penis boyuna fazlasıyla kafayı takıyorlar ve sadece penis-vajina ilişkisine odaklanıyorlar. Oysa kadının ruhunu okşayıp klitorisini de uyardıklarında zaten kadınlar rahatlıkla boşalabiliyorlar.

Duygu

http://www.ladyera.org

View more posts from this author

Bir cevap yazın